اکلر
ارزش غذایی برای یک برش 50 گرمی تیرامیسو آماده وقتی از پنیر ماسکارپونه استفاده شود
انرژی
125 کیلوکالری
چربی
7 گرم
کربو هیدرات
12 گرم
پروتئین
3.5 گرم
ترکیبات
آرد گندم- آرد ذرت- نشاسته ذرت اصلاح شده- شکر -شیرخشک بدون چربی- نمک طعام-وانیلین -بیکینگ پودر -امولسیفایر E471 -کاراگینان E407- شکلات
روش تهیه:

آماده سازی نان اکلر :

- فر گازی را در دمای 220 درجه سانتی گراد به مدت 15 دقیقه گرم کنید..

- آب، شیر و کره را در یک قابلمه حرارت دهید تا کره آب شده و آب جوش آید. به محض جوشیدن مایع، پودر نان اکلر را یکباره داخل آن ریخته و بدون وقفه با قاشق چوبی هم بزنید تا همه قسمتهای خمیر، حرارت دیده و گلوله شود و از ته قابلمه جدا شود. پخت صحیح خمیر، برای پف کردن نانها ضروری است. (زمان پخت در این مرحله 3 تا 5 دقیقه است). سپس آن را در ظرفی بگذارید تا کاملا خنک شود.

- تخم مرغ ها را یک به یک در خمیر شکسته و با دور تند همزن هم بزنید. هر تخم مرغ را باید موقعی به خمیر اضافه کنید که تخم مرغ قبلی کاملآ به خورد خمیر رفته باشد.

نکته: اگر تخم مرغها درشت باشند، خمیر با 3 تخم مرغ حالت لازم را پیدا می کند. اما اگر ریز باشند، یک تخم مرغ دیگر اضافه کنید. برای اضافه کردن تخم مرغ چهارم بهتر است آن را در ظرف کوچکی هم زده و با قاشق کم کم به خمیر اضافه کنید تا خمیر خیلی شل نشود. خمیر نهایی باید نرم و براق بوده و از قاشق به سنگینی پایین بریزد.

برای اینکه فشار کمتری به همزن وارد شود بهتر است ابتدا تخم مرغ ها را با چنگال با خمیر مخلوط کنید، سپس از همزن استفاده نمایید.

- کاغذ روغنی را کف سینی فر قرار دهید. برای ثابت نگهداشتن آن، لبه های سینی را با مقدار کمی روغن چرب نمایید.

- قسمت انتهایی قیف نایلونی را بریده و ماسوره را از قسمت بالای قیف داخل آن گذاشته و تا جایی که کاملا کیپ شود، ماسوره را به سمت قسمت برش خورده قیف فشار دهید. خمیر را داخل قیف ریخته و با فاصله، روی کاغذ روغنی به صورت نوارهایی با طول 12 سانتی متر بریزید، به طوری که در نهایت  14 تا  16 عدد نان داشته باشید. قیف را به آرامی حرکت دهید تا نوارها منظم شده و زیاد باریک نشوند.

نکته: برای جلوگیری از سوختن نان با انگشت مرطوب کمی خمیر را فرم دهید تا کناره های نوک تیز روی خمیر باقی نماند.

- سینی را به مدت 15 دقیقه در طبقه بالای فر با دمای 220 درجه سانتی گراد قرار دهید. سپس دمای فر را به 180 درجه کاهش داده و 15 دقیقه دیگر در این دما پخت نمایید. مدت زمان پخت نان، کاملا به تنظیم بودن دمای فر بستگی دارد. زمان نهایی پخت وقتی است که نان ها خوب پف کرده و طلایی شده باشند. در صورتی که لازم بود، مدت پخت را تا رسیدن به این حالت افزایش دهید. فر را خاموش کرده و بدون اینکه در فر را باز کنید، اجازه دهید نان ها 10 دقیقه دیگر در فر خاموش بمانند تا پف آنها نخوابد. سپس آنها را خارج کرده و صبر کنید تا خنک شوند.

نکته: چون سرد کردن ناگهانی نان ها باعث می شود پف آنها بخوابد، در تمام مدت پخت و ده دقیقه بعد از خاموش کردن فر، از باز کردن در فر خودداری نمایید. همچنین چنانچه فر شما تنظیم نباشد، به علت کم بودن دما و عدم پخت کافی نانها، ممکن است پف آنها بخوابد.

آماده سازی کرم (کرم پاتیسیر) :

پودر کرم پاتیسیر را با شیر سرد مخلوط کرده و روی شعله متوسط قرار دهید و به طور مداوم هم بزنید. بعد از 4 تا 5 دقیقه که کرم تقریبا سفت شد، کره را به آن افزوده، 2 دقیقه هم بزنید و از روی حرارت بردارید. اجازه دهید کرم کمی در دمای محیط خنک شود.

آماده سازی شکلات :

شکلات تخته ای را در ظرف قابل حرارت دهی خرد کرده و آن را داخل ظرف آب در حال جوش یا روی کتری آب در حال جوش قرار داده و هم بزنید تا کاملا ذوب شود (روش بن ماری). سپس از روی حرارت بردارید و 2 قاشق غذاخوری شیر به آن اضافه نمایید و کاملا هم بزنید.

- با یک چاقو، کنار نان های اکلر را برش داده و مقداری از کرم را داخل آن قرار دهید. سپس با یک قاشق، شکلات آب شده را روی نان ها بریزید. اکلرها را در یخچال قرار دهید تا کمی خنک و آماده سرو شوند.

اکلر
مواد لازم:
برای تهبه نان اکلر:
شیر
150 گرم (3/4 پیمانه)
آب
100 گرم (1/2 پیمانه)
کره
50 گرم
تخم مرغ درشت
3 عدد
برای تهیه کرم اکلر:
شیر
300 میلی لیتر
کره
25 گرم
برای تهیه شکلات روی اکلر:
شیر
2 قاشق غذاخوری
دستور پخت های مرتبط !
محصولات مرتبط!